0 Your კალათი

Line-interactive თუ Online UPS?

30/12/2019
მომხმარებელი: Khatia
ძირითადი ელექტრული პრობლემის წარმოშობისას ორივე ტიპის UPS, line interactive და Online, მნიშვნელოვან როლს თამაშობს, თუმცა ონლაინ UPS უფრო მეტად გამოირჩევა ეფექტურობით, ვიდრე line-interactive. მათ შორის განსხვავებას განაპირობებს სინუსოიდური ტალღის ტიპი, ძაბვის რეგულირება და ორმაგი გარდაქმნის ინვერსიის მექანიზმი. სინუსოიდური ტალღა არსებობს სამი ტიპის სინუსოიდური...

რა არის LSZH/LS0H კაბელი?

09/12/2019
მომხმარებელი: Khatia
LSZH იგივე LS0H წარმოადგენს აბრევიატურას და გულისხმობს Low Smoke Zero Halogen ან Low Smoke 0 Halogen, რაც აღნიშნავს კაბელს, რომელსაც ახასიათებს: დაბალი დაკვამლიანება (low smoke) ჰალოგენების 0 რაოდენობა ამ ტიპის კაბელი არ შეიცავს ისეთ ტოქსიკურ ნივთიერებებს, როგორებიცაა: ფტორი ქლორი ბრომი იოდი ასტატი მიუხედავად იმისა, რომ PVC კაბელი ხშირად ცეცხლგამძლეობით...

რას ნიშნავს PoE?

19/11/2019
მომხმარებელი: Khatia
PoE (Power over Ethernet) წარმოადგენს სადენიანი ქსელური კავშირის (LAN) ტექნოლოგიას, რომელიც უზრუნველყოფს ელექტრული ნაკადის მიწოდებას ქსელის კაბელების მეშვეობით დამატებითი დენის კაბელების საჭიროების გარეშე. PoE ტექნოლოგია პირველად 2003 წელს გამოჩნდა და გამოიყენებოდა ისეთი ქსელური მოწყობილობებისთვის, როგორიცაა Access Point. PoE ტექნოლოგია...

კაბელის სტანდარტები ცეცხლგამძლეობის მიხედვით

07/11/2019
მომხმარებელი: Khatia
კაბელის შერჩევისას უნდა ვიფიქროთ სხვადასხვა გაუთვალისწინებელ შემთხვევებზეც, მათ შორის ხანძრის საშიშროებაზე. ცეცხლგამძლეობის შესახებ მეტის ცოდნა დაგეხმარებათ თავიდან აიცილოთ ასეთ შემთხვევასთან დაკავშირებული პრობლემები. აალებისას გამოყოფილი გაზების მიმართ გამძლეობის ტესტი ტესტირებით დგინდება კაბელის იზოლაცია გამოყოფს თუ არა კოროზიის...

ქსელის კაბელის ტიპები (დამცავი გარსის მიხედვით)

11/10/2019
მომხმარებელი: Khatia
კაბელების მრავალი ტიპი არსებობს და თითოეული მათგანი სხვადასხვა ნიშნით განსხვავდება ერთმანეთისგან. ამ განმასხვავებელ ნიშნებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანია - დამცავი გარსი. იგი კაბელებში ბარიერის როლს თამაშობს და იცავს მათ ისეთი გარე დამზიანებლებისგან, როგორებიცაა: ელექტრული დაბრკოლებები ( EMI), დამატებითი საკაბელო ხაზები და ელექტრომოწყობილობები....

უსადენო წვდომის წერტილი - Access Point

17/09/2019
მომხმარებელი: Khatia
უსადენო წვდომის წერტილი ( WAP) წარმოადგენს ჩვენი ქსელური ინფრასტრუქტურის მნიშვნელოვან ნაწილს. იგი უსადენო მოწყობილობებს (ლეპტოპები, ტაბლეტები, სმარტფონები და ა.შ.) ქსელური ინფრასტრუქტურის სადენიან ნაწილთან აკავშირებს . Wi-Fi Access Point საშუალებას აძლევს მომხმარებელს, დაუკავშირდეს ქსელს ან პირიქით, შეზღუდოს წვდომა კონკრეტული მომხმარებლებისთვის....

რა არის SFP მოდული?

03/09/2019
მომხმარებელი: Khatia
SFP ( Small form-factor pluggable) წარმოადგენს გადამცემს, რომელიც როგორც გადასცემს, ისე მიიღებს მონაცემებს. კომპაქტური მოდული ქსელური მოწყობილობის ფიზიკურ პორტში მაგრდება, გამოიყენება საკომუნიკაციო ქსელებში და აღჭურვილია როგორც გადამცემი უბნით(Tx) აგრეთვე მიმღები უბნით(Rx). SFP მოდულის დაკავშირება ხდება სვიჩებთან, როუტერებთან, ოპტიკურ-ბოჭკოვან კაბელებთან...

როგორ ავარჩიოთ ქსელის კაბელი?

08/05/2019
მომხმარებელი: Khatia
ცოტამ თუ იცის, რომ Cat5e / Cat6 /Cat6a/ Cat7 ქსელის ეზერნეტ კაბელები , მიუხედავად ვიზუალური მსგავსებისა , საკმაოდ განსხვავდება ერთმანეთისგან. ქვემოთ მოცემული ინფორმაცია მათ შორის არჩევანის გაკეთებაში დაგეხმარებათ: Cat5e / Cat6 ორივე მათგანი ერთი და იმავე ფუნქციის მატარებელ გადახვეულ წყვილ კაბელს წარმოადგენს. ორივე მათგანს აქვს ერთნაირი...

განსხვავება Single Mode და Multi Mode ოპტიკურ კაბელებს შორის

08/05/2019
მომხმარებელი: Khatia
Single Mode წარმოადგენს სიგნალის გადაცემის ისეთ რეჟიმს, როდესაც სინათლე მხოლოდ ერთი მიმართულებით ვრცელდება კონკრეტული დროის მონაკვეთში. Multi Mode რეჟიმი კი მის სხვადასხვა მიმართულებით გადაცემას გულისხმობს. ამ ორი ტიპის ოპტიკურ კაბელს კაბელის გულის დიამეტრი, ტალღის სიგრძე, სინათლის წყარო და გამტარუნარიანობა განასხვავებს. გულის დიამეტრი Single Mode...

Wi-Fi სტანდარტები და მათი მახასიათებლები

08/05/2019
მომხმარებელი: Khatia
Wi-Fi სტანდარტები სხვადასხვა Wi-Fi სიჩქარითა და დიაპაზონით ხასიათდება. უახლესი სტანდარტები არაა თავსებადი შედარებით ძველ სტანდარტებთან. 802.11b: პირველი კომერციული სტანდარტი. მაქსიმალური სიჩქარე 11მბ/წმ, სიხშირე - 2.4GHz. მოცემული სტანდარტი ხელმისაწვდომი გახდა 1999 წელს. მიუხედავად იმისა, რომ იგი თითქმის აღარ გამოიყენება, კვლავ შესაძლებელია მასთან თანამედროვე...